14 Mar 2011

Si na ťahu

Vymenovávať dlhokánsky zoznam PS3 exkluzivít pre rok 2011 by bolo ako predávať sneh eskymákovi. Ignorujme dobre známe kusy ako Motorstorm 3, Infamous 2, Uncharted 3, Resistance 3 atakďalej. Tieto hry sú pod veľkým "tlakom", očakáva sa od nich automaticky nadštandarne vysoká kvalita. Opúšťam preto toto prostredie páchnuce po studenom pote a na jazyku trpkou močovinou a opäť si raz píšem čiarku za nový prírastok v segmente - "zlatý stredný prúd" stlačenom medzi AAA titulmi za 60 mega USD a flash/FB/iOS/Android kravinami po 0.99 USD. Letmo som už na tomto blogu nedávno spomenul tieto nádejné PS3 only tituly pre rok 2011 - Invincible Knight /rage 2D scroller akcia/, Amy /survival horror/, Red Johnson’s Chronicles /akčná puzzle detektívka/ a môžme sa začať tešiť na Rainbow Moon. Žánrová pestrosť bola zachránená - pôjde o poctivé SRPG japonského štýlu od hongkongskej firmy EastAsiaSoft /dobre ju poznáte, spolu s SideQuest Studios stoja za super 2D SHMUP akciou - Söldner-X/.

Strategy role-playing game /SRPG/ je zdravím kypiaci žáner a preferujú ho najmä asiati. Priam rodinný klenot, mocný príbeh, RPG vývoj postav, zásadne iba na kolá s rozvahou vedené ťahy. PC vynález - RTS /real time strategy/ na strane druhej je zafľusaná mrtvola na ktorej hodujú mäsiarky a červy. Ak v tejto chvíli ako herný panic zahrajete klasickú DUNE 2, následne mohutne pretočíte pásku o desať rokov a pustite sa náhodne do inej RTS hry - garantujem vám, že okrem inej grafiky nespozorujete žiaden rozdiel a stále to bude ten istý tupý, herný algoritmus bežiaci v poplašenom reálnom čase. Nájdi surovinu-kryštál-iný kalorický bazmek, odraz útok debilnej AI, zhromaždi gigantickú armádu super tankov a rozdrv nepriateľa. Najnovší Starcraft 2 - posledná vzorka je dobrým synom svojho opitého fotra a akurát ho vidím ako s fľašou vodky a v priposratých teplákoch si ide domov vypáliť frňák. RTS je teda limitovane použiteľné iba v MP súbojoch, ktoré však okrem "profi" detí na turnajoch málokto okolo mňa praktizuje.SRPG je vašou spásou. Kultivovaná zábava, inteligentná hra, dôstojnosť zrovnateľná s hrou kráľou. Šachy. Kto nehral Vandal Hearts 1 /video - úplný začiatok hry/, nemá sa so mnou o čom baviť. Úžasné postavy, na ktoré sa absolútne naviažete, priam cítite ako krajinou kráčate vy a nie váš herný avatar. Nadherné taktické boje, kde musíte brať do úvahy desiatky premenných. Od hrubej sily tímu, cez dokonale vybalancovanú mágiu, po nevyspytateľný terén a púštneho červa. Dokonalá hra, postavy, taktika, príbeh, "enginovky", sťahujte torrent a hrajte pod ePSXe. Stane sa vám najlepšia vec v živote /druhý diel bol prepadák, dual turn systém, vy aj AI sa hýbete naraz v jednom kole, hnus/.Čo teda o hre Rainbow Moon zatiaľ vieme ? Pôjde o nové IP a verím, že už keď naprogramovali nový engine, ekonomika trhu ho káže použiť aspoň v troch hrách. Hru chcú dokončiť do konca tohto roku, určite pred vianocami. Hlavný hrdina Baldren zisťuje, že je mocným kuzlom odlifrovaný na inú planétu a navyše svojím príchodom otvoril bránu pekelnú, ktorou tam koherentným prúdom emigruje záplava zlých bubákov, čo domorodých obyvateľov Dúhového Mesiaca pekne nasralo, a neraz vám pôjdu po krku. Návrat domov a zapečatenie satanského portálu vyžaduje nájdenie siedmych magických artefakov ukrytých v rovnakom počte podzemných kobiek napchatým zlom. Tož cieľ je určený, prikladám aj hlavné ťaháky z oficiálneho letáka:
  • príbehová kampaň garantujte minimálne 25 hodín srandy, celú stovku ak prejdete všetky subquesty/misie, všetko nájdete a dostane hrdinu na Lv.99
  • 6 hrateľných postáv, RPG kustomizácia a "rast" všetkého - zbrane, brnenia a pomocných perkov v podobe talizmanov, zajačej labky a opasku spleteného z vlasov panny.
  • izometrický svet ako SRPG kánon prikazuje, viac ako 15 rôznych prostredí /hory, púšť, sneh, savana, blato, tráva/, 20 vlhkých dungeonov, 50 questov, engine na 60 fps a nepostrehnuteľne rýchle nahrávanie.
  • je to ťahovka na grid poli, samozrejmosťou je kombinácia melee útokov, triafanie NPC palíc na veľkú vzdialenosť, špeciálne útoky, a mágia. Nájde sa miesto aj pre jednoduché puzlátka.
  • 30 hudieb v audio podmaze, a online sledovanie postupu vašich kamošov.
  • homepage hry nájdete po klicknutí na hypertextový odkaz, bohužiaľ, zatiaľ je tam veľká ničota, na herné videa si musíme ešte počkať.