20 Jan 2009

Rock Solid 60 fps

Dostal som chuť na nejaký archaický racing, pokiaľ možno bežiaci na stabilných 60hz. Touto vetou len tak podpichujem. Chcem totiž, aby ste oprášili tieto dve hry v pôvodnej arcade forme. Žiadne porty z 8/16 bitových domácich herných počítačov, a konzol. Tie na dokonalú konverziu vtedy nestačili. Outrun z roku 1986 /Yu Suzuki, SEGA-AM2/. Megatech arcade cabinet - hárdvérovo na prvý pohľad veľmi podobný Amige 500 /Motorola 68000 na 7.67Mhz/. Kopa ďalších špeciálnych čipov, hlavne pre prácu s obludne obrovským počtom sprajtov, a DRUHÁ MC68000, však zosmiešnuje aj SEGU Megadrive. Vo videu jej verzie je počuť známu hudbičku Magical Sound Shower. Už na prvý pohľad chýba kopa objektov okolo trate, ktoré v originále /palmy/ dokonca aj vrhajú na cestu tiene. Luxus. Stále vynimočný pocit z rýchlosti, a citlivé ovládanie.

Ako to rozbehať. Stiahnite si romku, a emulátor /alebo optimalizovanú verzia pre i686, hehe/. Rozbaliť multikonzolový MAME emulátor, do foldra roms aj samotnú hru. Spusťte to. Vidíte jednoduché čiernobiele menu a Configure general inputs. Šup tam. Other Controls a nastavte si dve dôležité butónky - Player 1 Start a COIN 1. To je všetko, ak chcete ešte malé doladenie smerových kláves, a "plynu". Defaultne je na ľavom CTRL, brzda na ALTe. Pozor, je to automatovku, a je vážne dosť obtiažna. Hint - naozaj tam treba na niektorých miestach aj zabrzdiť, inak uvidíte ten slavný animovaný karambol, a vysypaných pasažierov z naburaného Ferrari Testarossa. Odporúčam tiež stiahnuť veľkosť okna /Alt+Enter/ predsa len pôvodné rozlíšenie hry 320 x 224 pixlov, už dnes trochu reže oči.naživo z môjho monitoru

Druhá gamesa. Tu zarežeme trochu vyššie. Rave Racer, tretí diel série Ridge Racer. Rok 1995 a špičkový hárdvér System 22 Namco. Opäť Motorola, ale typu 68EC020 na 24.576 MHz /32 bit, niečo ako CPU v Amige 1200/. Dva krát DSP TI TMS320C25 na 49.152 MHz ako 3D podpora pre hárdverové transformácie a iné hrátky. Kopa ďalších švábov.

Ako na to. Unikátny emulátor tohto herného kabinetu - Vivo nonno /vývoj dnes už ukončený/. Romka hry. Stiahnuť, rozbaliť, umiestniť. Spustiť, a z ponuky LOAD vybrať verziu RAVE RAVE WORLD-B. Vychutnajte si hires grafiku zodpovedujúcu zhruba PC rozlíšeniu 640x480 pixlov na 60 fps. Hudba je úžasná. Ovládanie: šípky, C - plyn, X - brzda, V- zmena pohľadu /z predného nárazníka !!/, Q - vlož mincu, S - pauza a obligátny Alt+Enter /full-screen alebo v okne/. Prvý zvuk sa ozve až v menu Raaaaaave Raacerrrrrr. Port hier z tohto systému na PSone nebola žiadna sranda. Už len preto, lebo spotreba originálneho arcade HW išla vysoko cez 500w, čo ukazuje ako tá mašina bola ľudovo povedané - nabúšená. Bežal na ňom aj prvý diel /Air Combat/, dnes veľmi dobre známej ACE Combat série.

No comments:

Post a Comment