2 Jan 2010

Zajatec

Márne čakám na nejaké poriadne herné RPG scifi, kvázi nelineárne dobrodružstvo. Mass defekt je priposratá akčná TPS non RPG srágora decimovaná technickými limitami šmejdu, na ktorom beží. GTA 4 je degradovaná PS2 hra v hlavnej úlohe s ožratým albáncom, či a kedy konečne R* príbehovo siahne do ďalekej budúcnosti je otázne /western a súčasnosť to je ich doterajšie portfólio/. PS3 only GTA Agent smeruje skôr do vôd rokov osemdesiatych. Watergate, studená voda a podobné "Tri dni Kondora" srandy. Oprášil som vám teda dve amigácke perly jednej série, ktorej tretí diel by pri zachovaní trendu - rastu kvality dnes ISTE spĺňal moje vskutku nenáročné požiadavky.

Rok 2542. Najvyšší federálny súdny dvor vám nadelil 250 rokov najvyššej sadzby za vraždu, ktorú pritom ani nemáte na triku. Strih o dvesto rokov neskôr. Neviete kto ste /voláte sa inak Trill/, kde sa nachádzate, prečo ste strávili posledných dvesto rokov v kryogenickom väzení vysoko na orbite. Celá miestnosť sa otriasa vzdialenými explóziami. Ozbrojený iba malým kufríkovým počítačom "pohodeným" v rohu vašej cely horučkovite posielate vonkajšiemu svetu SOS správy. Po presnorení blízkeho elektronického okolia narazíte na štyroch univerzálnych, každej špatnosti schopných robotov a s ich pomocou sa snažíte dostať na slobodu. A to bude iba prvý krok vášho epicky rozsiahlého dobrodružstva. Samotná hra je silne inšpirovaná klasikou Dungeon Master /1987, FTL games/.vodný svet s lochneskou - TEN kufrík - metrák železa

Captive
/1990, Mindscape pre Amigu, Atari ST, PC/ ju však po každej stránke prekonáva, rozširuje a pridáva vítané scifi elementy, aj putovanie po planétach. Misie sú čiastočne alterované náhodným generátorom, takže pri každom ďalšom hrani nevstúpite dva krát do tej istej rieky. Roboti z pochopiteľných dôvodov tiež nepotrebuje nažrať a piť smrduté lekváre. Stačí najsť zástrčku a vymeniť nejakú spálenú poistku po boji, disponujú tiež vítanou schopnosťou absorbovať množstvo hárdverových rozšírení, ktoré nájdete, kúpite, ulúpite, z porazeného robota vytrhnete. Akcie sa vy osobne nezúčastňujete, vám škriabance a polámané údy teda pribúdať nebudú. Obraz sledujete optikou vedúcej plechovky, tá je samozrejme nachylná na poškodenie a interferencie silných elektromagnetických polí. Okrem veľkého hlavného okno môžete a vlastne aj musíte používať aj ďalšie okienka /najprv si tu prídavnú funkciu potrebujete zohnať vyššie uvedeným návodom/ a vo finále teda až na šiestich obrazovkách sledujete jedným okom páchnuce podzemie neznámej planéty, druhým - auto mapovanie, radarový skener, na diaľku ovladaného kamikaze kamerového minibota. Rafinované sofistikované puzle zneužívajú všetky tieto vymoženosti vášho interfejsu.

Druhý diel Liberation: Captive II /1994, Amiga only / vám po zhliadnutí luxusného intra Amiga CD32 verzie napovie, že pokračujeme presne tam, kde sme na konci Captive skončili. V novom príbehu o ututlávaní pravdy, kde figuruje posledná séria bezpečnostných robotov, v elektrickom amoku zlyhavajúcich CPU, vraždiacich ľudí, ktorých majú chrániť. Obráti sa však garde. Teraz vy so svojou vernou robotickou svorkou hľadáte a oslobodzujete zajatcov /niekto predsa musí za tie vraždy ísť sedieť/ a pátrate po stopách vedúcich ku usvedčeniu BioCorpu a hlavne jej sesterskej firmy SecuriCorp.kšefty v stoke - kupujem porno - OMG 3D ZBRAŇ !!

Captive dvojka je mimochodom asi aj jedinou hrou ušitou pre hádvér konzolky Amiga CD32. Beží síce aj na bežnej Amiga 1200 a 500/600 s aspoň 1.5 mega chip Ram. Technický skok oproti jednotke je však obrovský. CD verzia obsahuje kopu animačiek, hodiny dabingu, ďaleko viac hernej grafiky, textúr /nový krokovací engine dostal 3D engine, 3D zbrane s 3D kovovou rukou vrátane "dual wielding" feature a 3D NPC postavy/, a skvelý atmosferický hudobný podmaz. Herne ponúka prakticky všetky známe RPG propriety na sandbox viacúrovňovej mape rozšírenej o funkčné policajné stanice, knižnice nabité informáciami, banky, slumy, podplácanie, čierny obchod, kšeftovanie s drogami, a to všetko s bladerunnerovským štrichom. Po cestách lietajúce taxíky, vysoko na oblohe policajné koptéry /v hre sa môžte aj nakláňať/. Vaša štvorka si užije ešte viac upgrejdov, poznáte to - nohy čo ďalej doskočia, rameno čo unesie ťažšiu zbraň, a oko čo vidí aj cez stenu. Dostupná je aj pokročilá kustomizácia pracovnej plochy, alebo HUD k obrazu svojmu, ovládanie na CD32 pade umožnuje rýchlu akciu a odpálenie útoku namapovaním vašej družiny na jeho štyri butónky. Vďaka dokonalej emulácii amigáckej rodinky vrátane CD32 hier si tak môžte prežiť príbehy štyroch tankistov a ich psa po všetkých tých rokoch aj na PSP handhelde. Lovu zdar.